Мені, як географу, завжди цікаво роздивлятись топографічні мапи і знаходити цікаві місцини, шукати на просторах мережі щось маловідоме, а найбільше задоволення – досліджувати ці місцини на реальних географічних координатах. Так і сталося в п’ятницю. Дорогою на дачу я вирішила заїхати “на розвідку” на 15 хвилин в одне місце, просто подивитись як там, а залишилась на півтори години на одинці з казковими ландшафтами. Хіба не краса?
Доки моє відео шириться мережею, зявились припущення, що це Більське городище на Рівненщині. Але ні, це просто яр на Київщині і нічого спільного з памяткою археології він не має.
Що таке яр?
Яр – це результат фізико-геологічного процесу ерозії грунтів, спричиненого комплексом факторів, таких як: тріщини у товщі ґрунту після промерзання його узимку, відсутність рослинності на схилах і вододілах, нерівності рельєфу схилів, неправильна господарська діяльність людини (знищення дерев і трав’яного покриву, що бережуть ґрунт від розмивання і регулюють водний режим). Результати цих первинних змін можуть багаторазово посилюватися під впливом природних чинників, наприклад, вітру, дощових потоків тощо. Ерозії ми зобов’язані появою деяких чудес світу, таких як Великий Каньйон у США, штат Арізона, Чаринський каньон у Казахстані, але такі явища одиничні. В Україні деякі яри є заказниками або загальнодержавними памятками через свою унікальну екосистему або історичне значення (Ковалівський яр, Холодний яр, Гайдамацький яр) Прийнято вважати, що яроутворення має негативний вплив, бо ускладнює або унеможливлює господарську діальність людини.
Де є яри в Україні?
В Україні налічується понад 500 тис. ярів, а їхня площа перевищує 141,2 тис. га. Ступінь ураження території адміністративних районів України становить 0,71-0,52% (Луганська і Донецька області й АР Крим) і 0,015- 0,040% (Волинська, Рівненська та Житомирська області). Найбільшу площу яри займають у Луганській, Донецькій, Одеській областях і в АР Крим. Найменша їхня площа на Волині – 0,3 тис. га.
Площа активних ярів на Київщині становить 5338,4 га. Найбільша концентрація зосереджена в Іванківському, Таращанському, Васильківському, Кагарлицькому та Білоцерківському районах, а найменша – у Бородянському, Баришівському та Бориспільському. Площа ярів у Васильківському районі становить близько 416 га, тобто цей невеличний казковий яр не єдиний, а лише маленька частина розгалудженої яротворчої діяльності.
Знаходиться ця мальовнича місцина рівно посередині траси між Васильковом та селом Велика Бугаївка з правої сторони, проїхати і не звернути увагу досить важко. Координати
Бажаю вам яскравих подорожей!
Коментарів немає