Подорожі Україною: Дениші, Житомирська область

11 Червня, 2020

Як чудово було на декілька днів майже відмовитись від соцмереж і влаштувати собі справжню самостійну експедицію Україною. Цього разу мій вибір пав на Житомирщину.

Минулого четверга я відправилась у Житомирську область на розвідку квіткових полів, щоб зробити декілька фотографій для блогу і забула свою улюблену кофтину в траві. Так і з’явився привід для цілої експедиції Житомирщиною. Наступного дня, в пятницю, я зібрала всю необхідну техніку, і поїхала у подорож, дорогою забравши кофтинку, що чекала мене там, де і була забута. Місце призначення мого дослідження – села Дениші і Тригір’я на берегах річки Тетерів.

Тут налічується одразу декілька цікавих для відвідання місця в оточенні мальовничих ландшафтів і лісів: Палац Терещенків, Скельний масив Дениші, вікові дуби, Спасо-Преображенський Тригірський чоловічий монастир.

Палац Терещенків у Денишах

Проєкт палацу розробляв відомий архітектор Павло Голандський у 1910 році. Будівля була двоповерховою, в стилі італійського ренесансу, налічувала 40 кімнат та триповерхові башти. Для оздоблення будівлі використавувався кольоровий світлий цемент з Італії. Фігурні елементи палацу виконані з використаннм штукатурки по цеглі. Палац прикрашений фронтоном, ліпниною з рослинних орнаментів і античними колонами, барельєфами. Використовувався як заміський будинок.

На жаль, він був розграбований після Жовтневого перевороту і поступово знищений. Те, що маємо зараз – занепадаючі руїни, якими ніхто не має бажання опікуватись чи реставрувати, не дивлячись на те, що територія входить до заказника місцевого значення «Замок Терещенка».

Скельний масив Дениші і вікові дубиСкельний масив Дениші

Скельний масив Дениші

Житомир Дениші

Скеледром у Денишах із точки зору геології – ніщо інше, як гранітні виступи українського кристалічного щита. Їм орієнтовно 800 млн – 1 млрд років. Висота скель становить 20-25 метрів, протяжнісь понад 150 метрів. Цей скельний район для занять альпінізмом досить популярний як в Україні, так і за кордоном, складається із 5 секторів, де облаштовано близько 40 альпіністських маршрутів різних рівнів складності: від початківців до досвідчених скелелазів. Я мала тут досвід навчання скелелазінню сім років тому, але останнім часом полюбляю приїздити для відпочинку з наметами. Зверху та під скелями є майданчики, де можна затишно розміститись. Мальовнича природа, свіже повітря, незвичний ландшафт приваблюють сюди багато мандрівників, але місця вистачить всім. Тут завжди чисто, адже відповічаючі прибирають за собою.

гребля Дениші

гребля Дениші

Через греблю він скельного масиву знаходиться ботанічна пам’ятка природи місцевого значення — урочище «Тригір’я» створене з метою охорони та збереження дубів віком 450–590 років. Також тут створений лісовий заказник місцевого значення «Над Тетеревом» площею 56,9 га, що оголошений об’єктом природно-заповідного фонду України з метою охорони та збереження Тригірського корабельного гаю кінця XVIII початку XIX століття, представленого 360–410 річними дубовими і сосновими насадженнями.

Спасо-Преображенський Тригірський чоловічий монастир

Тригірський чоловічий монастир

У 1583 року тут, у дубовому лісі вдалині від людей на гранітній скелі, що височіє над каньйоном ріки, житомирським князем Володимиром було засновано чоловічий монастир. Довколишні села Тригір’я та Буки з’явилися значно пізніше. У 1613 року монастир було збудовано з дерева. У 1782–1873 роках монастир було зруйновано та зведено заново. У XVIII — першій половині XIX століть монастир тимчасово належав Греко-католицькій Церкві. 1839 року його було повернуто Російській Православній церкві, після чого в монастирі розпочалося будівництво мурованих церков (замість колишніх дерев’яних). Зараз Спасо-Преображенський Тригірський чоловічий монастир — один із найбільш компактних і затишних монастирів, що збереглися в Україні.

Неподалік села є мальовничий маленький кар’єр – секретне місце для відпочинку подалі від доволі популярних Денишів.

Як дістатися у Дениші?

З Києва просіше всього дістатись автомобілем: трасою М06 до Житомиру і Н03 близько 20км до Денишів. Громадським транспортом можна дістатись від автостанції у Житомирі автобусами на Чуднів.

Місцезнаходження палацу Терещенків неочевидне. Щоб доїхати автомобілем, варто повернути ліворуч на міст через Тетерів майже одразу після початку села Дениші, за мостом повернути ліворуч, проїхати повз дошкільний навчальний заклад, навпроти якого палац і розташований. Щоб дістатись зручного місця для розміщення наметового табору варто проїхати головною трасою у кінець села Дениші, коли дорога повертатиме праворуч, потрібно звернути у ліс на вказівник «санаторій Дениші» і їхати близько 5хв по лісовій дорозі.

Сподіваюсь мій допис стане вам у пригоді. Бажаю веселих мандрівок!

Тунель бажань – альтернатива відомому тунелю кохання на Рівненщині
Подорожі Україною: Казковий Яр на Київщині

Вам також сподобається

Коментарів немає

Залишити коментар